Informujemy wszystkich zainteresowanych, że od dnia: 11.08.2004r. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. W związku z tym, wszystkie darowizny przekazane na cele statutowe Stowarzyszenia będzie można odpisać od dochodu oraz 1% od podatku. PRZEKAŻ 1% PODATKU NA RZECZ CHRZEŚCIJAŃSKIEGO STOWARZYSZENIA DOBROCZNYNNEGO.
W tym roku, rozliczając się z podatku za rok 2006, możemy osobiście zadecydować, na jaki cel przeznaczyć część naszego podatku. Nie musimy w całości oddać go skarbowi państwa – 1% możemy przekazać dla wybranej organizacji pożytku publicznego.
Na jakiej podstawie ?
Podstawą dla przekazania 1% naszego podatku jest ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W art. 27 możemy znaleĽć zapis mówiący, że jako podatnicy mamy prawo przekazać 1% swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego.
Co to jest organizacja pożytku publicznego (OPP) ?
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne jest organizacją pozarządową o statucie organizacji pożytku publicznego, czyli organizacją, która prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych. Przekazując 1% dla naszej organizacji, wspierasz jej cele i sposób działania, inwestujesz także w różne obszary działań publicznych, uznanych przez nas za ważne – praca z ludĽmi bezdomnymi, ubogimi, niepełnosprawnymi.
Kto i kiedy może przekazać 1% ?
1% może przekazać każda osoba fizyczna, która osobiście rozlicza się z urzędem skarbowym przy pomocy PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Osoby rozliczające się poprzez ZUS i KRUS, jeśli zechcą wesprzeć swym podatkiem OPP, muszą samodzielnie wypełnić i złożyć PIT. W tym roku wpłaty 1% można dokonywać w okresie od 1.01.2007 do 30.04.2007, ale zawsze przed wysłaniem zeznania podatkowego.
1% Państwa podatku jest niezbędny, abyśmy mogli działać – dla nas wszystkich.
Nr konta: Alior Bank 33 2490 0005 0000 4530 2174 0486
Jak przekazać 1% – instrukcja krok po kroku.
Przedstawimy Państwu krótki poradnik, w jaki sposób najłatwiej przekazać 1% swojego podatku :
Musimy ustalić numer konta organizacji pożytku publicznego (OPP). Ważne, aby potwierdzić, czy organizacja rzeczywiście posiada status OPP zarejestrowany w KRS.
KRS 0000762727
Obliczamy 1% podatku
Dla formularza PIT-36: – kwotę z pola 180 należy pomnożyć przez 0,01 – uzyskaną kwotę wpisujemy w pole nr 181 – jest to 1% podatku, który przekazujemy dla fundacji (uwaga, kwotę zaokrąglamy do pełnych dziesiątek groszy w dół) – w pole 182 („podatek należny po zmniejszeniu”) wpisujemy różnicę między kwotą z pola 180 a tą z pola 181
Dla formularza PIT-37 – kwotę z pola 110 należy pomnożyć przez 0,01 – uzyskaną kwotę wpisujemy w pole nr 111 – jest to 1% podatku, który przekazujemy dla organizacji (uwaga, kwotę zaokrąglamy do pełnych dziesiątek groszy w dół) – w pole 112 wpisujemy „podatek należny po zmniejszeniu”, czyli od kwoty z pola 110 odejmujemy tę z pola 111
Dla formularza PIT -28 Odpowiednio do w/w przykładów. Kwotę 1% wyliczamy w pozycji 103. Następnie wypełniamy blankiet wpłat Na druku przelewu wpisujemy kwotę z pozycji 181 (dla PIT-36), 111 (dla PIT-37) lub 103 (dla PIT-28). Uwaga! Warto wpisać imię, nazwisko i adres, aby potem móc okazać przed urzędem skarbowym, że to my dokonaliśmy wpłaty.
Wpłacamy 1%…
…na poczcie, w banku lub przelewem internetowym, jeszcze przed wysłaniem zeznania PIT. Mamy na to czas od 1.01.2007 do 2.05.2007. Ważne! Nie musimy załączać potwierdzenia przelewu do zeznania podatkowego. Zachowajmy go jednak w razie kontroli (US ma prawo sprawdzić tę płatność w ciągu 5 lat). Uwaga internauci – dokonując przelewu przez Internet, zatroszczcie się o wydruk potwierdzenia.
Rozliczamy się z urzędem skarbowym
Jeśli zdecydowaliśmy się przekazać 1% podatku, to tym samym zmniejszamy swój podatek należny. Po porównaniu go z zaliczkami wpłacanymi przez cały rok możliwe są 3 scenariusze: Sytuacja A: Mamy nadpłatę – czyli nasze zaliczki, które wpłaciliśmy w ciągu roku, są wyższe niż podatek należny po zmniejszeniu. Jeśli wpłaciliśmy fizycznie 1% dla OPP i zaznaczyliśmy to w zeznaniu PIT, urząd skarbowy zwróci nam tę kwotę wraz z oczekiwanym zwrotem, czyli maksymalnie w ciągu 3 miesięcy. Sytuacja B: Mamy niedopłatę – musimy zapłacić urzędowi skarbowemu brakującą kwotę. Kwotę, którą mamy wpłacić do US, pomniejszamy o kwotę, którą wpłaciliśmy już dla organizacji OPP. Jesteśmy już rozliczeni z fiskusem. Sytuacja C: Podatek należny jest równy zaliczkom. Nie wpłacamy nic do US. Jeśli jednak postanowimy obniżyć swój podatek, wpłacając 1% dla OPP, to okazuje się, że urząd skarbowy zwróci nam naszą wpłatę.